شهرستان خنج

شهرستان خنج از شهرستان های جنوبی استان فارس ، مرکز شهر خنج میدان پاسداران در890/27 درجه عرض شرقی و 437/53 درجه شمالی قرار دارد  .که از جنوب به شهرستان های لامرد و مهر از شمال به شهرستان قیر و کارزین و جهرم و از شرق به شهرستان داراب و لارستان محدود می شود . خنج در ابتدای دشتی وسیع در کوهپایه های زاگرس جنوبی قرار دارد . فاصله آن تا خلیج فارس ۹۰ کیلومتر . ارتفاع آن ۱۰۴۴ متر می باشد .

شهر خنج در ۲۷ درجه شمالی و ۵۲ درجه شرقی واقع شده است . این شهرستان با مرکزیت خنج دارای ۴۱۲۴ کیلومتر مربع وسعت و فاصله آن تا شیراز مرکز استان 270 کیلومتر است . این شهرستان به مرکزیت شهر خنج دارای دوبخش و چهار دهستان و چهل و دو روستا می باشد که دورترین روستای این شهرستان روستای کورده در جنوب غربی به فاصله ۱۲۰ کیلومتر و نزدیکترین آن روستای سده با ۲ کیلومتر می باشد که در شمال غربی شهر خنج قرار دارد .

 آب و هوای خنج در زمستان هوای سرد و خشک و در تابستان گرم و خشک ، که در طول سال بیشتر این نوع آب و هوا(گرم و خشک) حاکم است .

میانگین متوسط دما در این شهرستان ۲۰درجه سانتی گراد و دارای تابستانی طولانی و زمستانی کوتاه است . میانگین بارندگی ۲۰۰ میلیمتر در سال می باشد . به دلیل دارا بودن دشتها و چراگاههای فصلی و کوهستانهای ، این منطقه پذایرایی هزاران عشایر کوچ رو در فصل پائیز و زمستان می باشد که بیشترین آنها از ایل قشقایی می باشد .

پیشینه تاریخی شهرستان :

اگر به تاریخچه ای شهرستان نگاهی انداخته شود گویای آن است که بالغ بر 200 سال دیرینگی و دهها اثر گرانسنگ باستانی از روزگار هخامنشی و ساسانی برجای مانده است.

از جمله بناههای تاریخی موجود و ثبت شده در اثار باستانی استان فارس که قدمت آن به قرن هشتم هجری میرسد به شهر ذیل میباشد.

1- مقبره شیخ حاجی محمد   2- مقبره کاکا فخرالدین(واقع در مسجد کاکا فخرالدین)  3- مقبره شیخ شعیب خنجی   4- مقبره شیخ عفیف الدین و شیخ قاضی حسن که در یک مکان هستند.  5- سر در مسجد جامع ساخته شده از سنگ و ملات آن زمان که الان به صورت دو ستون بزرگ و بلند در مسجد جامع قرار دارد.  6- منا دانیال که نیمی از آن طی سالهای اخیر فروریخته و قدمت ان به بیش از 800 سال نیز میرسد.

7- آتشکده محلچه(قبل از ورود اسلام)  8- آتشکده کاریان (قبل از ورود اسلام)

نام شهرستان

آدرس

تلفن  /فاکس

 

خنج

شهرک گلدان-کوچه جنب مسجد اهل بیت(ع)-فرعی اول سمت چپ درب سوم- بنیاد مسکن انقلاب اسلامی شهرستان خنج

52628260الی1

52628360

موضوع :
  • شهرستان
  • خنج