شهرستان لار

شهرستان لار

   شهرستان لارستان یکی از شهرستانهای استان فارس است که در جنوب شرق این استان واقع است و از لحاظ جغرافیایی در حاشیه سلسله جبال زاگرس جنوبی و از آب و هوایی گرم و خشک برخوردار است همچنين  بر اساس  اطلاعات موجود  در  52 درجه و 22  دقیقه تا 55 درجه و 45  دقیقه طول شرقی و27 درجه و 18  دقیقه تا  28 درجه و 24  دقیقه عرض شمالی از  نصف النهار مبدا واقع شده است .

 از لحاظ وسعت شهرستانی یکی از بزرگترین شهرستانهای ایران محسوب می گردد هرچند که در سنوات گذشته 4 شهرستان جدید بنامهای لامرد-خنج-مهر-گراش از بدنه این شهرستان جدا شده است،لیکن هنوز از لحاظ وسعت بزرگترین شهرستان استان فارس محسوب می گردد .

 این شهرستان از شمال به شهرستانهاي داراب و جهرم و فيروزآباد و از جنوب و شرق به استان هرمزگان و از قسمتي از جنوب و غرب به شهرستان های گراش و لامرد محدود مي شود. ارتفاعش از سطح دریا ۹۱۵ متر است ومساحت آن در حدود 16000 كيلومتر مربع می باشد .مرکز این شهرستان، شهر لار است که در ۳۶۶ کیلومتری شهر شیراز قرار دارد.جمعیت این شهرستان بر طبق سرشماری سال ۱۳۸۵، برابر با ۲۲۳،۲۳۵ نفر بوده‌است. نام کهن لارستان، ایراهستان بوده‌است.

تقسیمات سیاسی

در حال حاضر لارستان داراي شش بخش شامل بخشهای مرکزی-اوز-جویم-بنارویه –صحرای باغ و بیرم و سیزده دهستان.و در مجموع دارای 94 روستای بالای 25 خانوار جمعیت می باشد.

هوا شناسی

آب وهوای لارستان مختلف است بدلیل پستی وبلندی زمین وکوهستانهای بی آب و علف آن که در اکثر نقاط جنوبی کشور حاکم است . لار در تابستان بسیار گرم می باشد ودر زمستان نیز سرمای خشکی دارد. هوای لار از اوایل اسفند ماه تا اواسط بهار بسیار مطلوب ودلپذیر است.ولی بطور کلی در تقسیمات  اقلیمی  شهرستان لارستان  دارای اقلیمی  گرم و خشک  است،

میانگین  دمای سالانه  5/22 درجه سانتیگراد و حداکثر مطلق دما 27/44 درجه سانتیگراد  در تیر ماه و حداقل دما 53/4درجه سانتیگراد در  دی ماه میباشد .میانگین بارش سالانه  بطور تقریبی معادل 17/198 ملیمتر بوده  که معمولا  از آذر ماه  و تا اسفند ماه به طول میانجامد.

موضوع :
  • شهرستان
  • لار