شهرستان اقلید

حدود و وسعت

شهرستان اقلید با 7054 کیلومتر مربع وسعت و با اختصاص حدود 7/5 درصد کل مساحت خاکی ا ستان فارس به خود در شمال استان فارس واقع شده است. این شهرستان از شمال به شهرستان آباده و از غرب به استانهای اصفهان و کهکیلویه و بویر احمد و از جنوب به شهرستانهای مرودشت و سپیدان و از شرق به شهرستان خرم بید محدود میشود .

تقسیمات سیاسی

 بر اساس تقسیمات  سیاسی شهرستان اقلید دارای3 بخش میباشد7 دهستان و 75 آبادی دارای سکنه دارد .

هوا شناسی

در تقسیمات  اقلیمی  شهرستان اقلید دارای اقلیمی  نیمه خشک است  ، میانگین  دمای سالانه 12 درجه سانتیگراد و حداکثر مطلق دما 37  درجه سانتیگراد در تیرماه و حداقل دما 22-  درجه سانتیگراد دردیماه میباشد .

میانگین بارش سالانه  طی سالهای  ( 72 تا91)  معادل 325  ملیمتر بوده که معمولا از مهر ماه تا خرداد ماه به طول میانجامد.

 توزیع بارش ماهانه نشان میدهد که ماه آذر با 57 میلمیتر پر باران ترین و شهریورماه با 2/. میلیمتر بارش کمترین ماه منطقه میباشد.

زمین شناسی و زلزله

ساختار زمین شناسی منطقه  متشکل از سنگها و چین خوردگیهای دورارن سنوزئیک و مزوزوئیک بالائی زمین شناسی بوده  و تشکیلات  آن شامل سازنده های نیریز ، داریان ، گودوان ، آسماری ، سروک ، کنگلو برا بختیاری ، کژدمی ، مارن ، سورمه و فهلیان و آبرفتی گواترنر متعلق میباشد  همچنین جدید ترین  تشکیلات  زمین نشاسی منطقه مورد مطالعه متلعق به دوره کواترنر  است  که شامل سازند های کنگلو برا بختیاری می باشد.

با توجه به وجود گسلهای بسیار کوچک در منطقه ، معمولاً احتمال وقوع زمین لرزه در این منطقه کم بوده و در صورت وقوع نیز ضمن اینکه دوره تکرار آن نیز طولانی مدت می باشد ، شدت لرزش نیز کم می باشد.

جمعیت

جمعیت شهرستان .اقلید در سال 90،  93975 نفر بوده  است  از کل جمعیت شهرستان در سالهای مذکور 56803 نفر در  نقاط شهری و35159 نفر در نقاط روستایی و 2013نفر به صورت غیر ساکن ( عشایری ) سکونت داشته اند.

بنابر این  نسبت جمعیت  روستائی به شهری37/4درصد بوده است .

خطوط طول و عرض

بر اساس  اطلاعات موجود در52 درجه و55  دقیقه طول شمالی  و 31 درجه و 13  دقیقه عرض شمالی از  نصف النهار مبدا واقع شده است .

فاصله با شهرستانهای اطراف

فاصله مرکز شهرستان اقلید حدوداٌ 230 کیلومتر تا اصفهان حدوداً 275 کیلومتر تا شیراز و حدوداً 210 کیلومتر تا استان یزد و حدوداً 180 کیلومتر تا یاسوج می باشد .

 

 پیرامون شهرستان

از نظر پوشش گیاهی در منطقه درختان بنه ، بادام کوهی ، ارژن ، کندر ، کما و گیاهان خوراکی مانند قارچ ، جاشیر ، پیاز کوهی ، بیلهر ، لیزک و ریواس به فراوانی دیده می شود .در سراسر منطقه گیاهان داروئی همچون گل هورمونه ، زیره کوهی کاسنی ، آویشن ، گل مادر دختر ، پونه کوهی ، شاطره ، توسک و گیاهان صنعتی مانند شیرین بنیان ، گون ، آنقوزه و ..... وجود دارد.

حیات وحش منطقه بخصوص در ارتفاعات شامل بز کوهی ( پازن ) خرگوش ، پلنگ ، گرگ و آهو بوده و پرندگانی همچون کبک و بلدرچین بو فور یافت می شود

از نظر کشاورزی این شهرستان از موقعیت خاص کشاورزی برخوردار بوده و وجود 5 دشت  مسطح حاصلخیز و منابع طبیعی آبی قابل توجه  این منطقه را به یکی از مهمترین قطبهای کشاورزی استان فارس تبدیل کرده است 0 محصولات باغی و کشاورزی شهرستان عبارتند از : گردو ، بادام ، سیب زمین ، سیب درختی زرد آلو ، هلو ، گیلاس و انواع حبوبات و .........

صنایع دستی 

قالی بافی ، گبه بافی ، گلیم بافی و منبت کاری و .......... از صنایع دستی قابل توجه شهرستان می باشند.

ویژگیهای شهرستان اقلید

وجود رودخانه ها  چشمه سارها ، ارتفاعات برفگیر و تالاب کافتر و ازهمه مهمتر قرار داشتن قله فارس ( قله بل ) در این شهرستان از ویژگیهای شهرستان اقلید می باشد.

جاذبه های گردشگری

چشمه محمد رسول ( ص ) ، چشمه گور بهرام آسپاس ، چشمه آب باریک ، تنگ براق ، چشمه بالنگان حاجی آباد ، قدمگاه سده ، چشمه چهل شهیدان دژکرد ، دریاچه کافتر ، چشمه سار چغر سیاه ، ترناس و قله بل از جاذبه های گردشگری شهرستان اقلید می باشند.

موضوع :
  • شهرستان
  • اقلید