شهرستان سپیدان

مرکزشهرستان سپیدان اردکان است .اردکان درلغت به معنی نوعی ازجدول ها واشکال نجومی است .براساس منابع موجود قدمت این شهرستان به زمان هخامنشیان باز می گردد ظاهرا این شهرستان آخرین اقامتگاه اسکندرمقدونی پیش ازحمله به تختجمشیدبوده است .اردکان ازحوادث روزگار درامان نماند .حملات افغان درزمان افشاریه ویورش های ایالت بویر احمد دردوقرن پیش خرابی های بسیاری دراین شهر به بار آورد .پنجاه سال پیش نیز سیل این شهررانیمه ویران کرد وجود طبیعت زیبای آن شهرستان که دربرگیرنده آبشار مارگون تنگ تیزاب منطقه شش پیر دریاچه برم فیروز ومنطقه برف گیر شکرک است که اکنون به یک پیست اسکی مجهز تبدیل گشته است ونیز فضای کوهستانی بکروسردسیر منطقه باپوشش های گیاهی وسبزوآب وهوای خنک آن در تابستان فضاهای مناسب واستثنایی برای گردشگری شهرستان محسوب می شود .

 

 جاذبه های گردشگری شهرستان سپیدان

 

 جاذبه های مذهبی

 امامزاده سید نورالدین (ع):

 ازاماکن زیارتی سپیدان مرقدامام زاده سید نورالدین علوی(ع)ازنوادگان امام اول شیعیان حضرت علی (ع)است. برروی سنگ نوشته ورودی بقعه نام امام زاده ودرانتهای آن تاریخ 456 هجری قمری حک شده است .

 گردشگاه امامزاده سلطان شهباز:

 این مکان درروستای رودبال واقع شده است آبشار چشمه وپوشش جنگلی چشم اندازی مناسب به این گردشگاه داده اند.

جاذبه های تاریخی 

 

قلعه رنج:

 دومین قلعه بلند دراستان فارس قلعه رنج می باشد .که درارتفاع 3960 مترازسطح دریا قرارداردوبسیارزیبااست.

 

جاذبه های طبیعی

 آبشارمارگون:

 آبشارمارگون حاصل آب رودخانه کمهر وحوزه آبخیز آن است که از میان صخره ها به طرزشگفت آوری سرریز می شود .موقعت طبیعی وچشم اندازهای اطراف آبشار مارگون جلوه هایی اعجاب انگیز پدید آورده است .هم آمیزی درختان جنگلی باتوپوگرافی ناحیه کوهستانی ورودخانه ای زیباچشم اندازهای طبیعی آبشارمارگون راصدچندان کرده است .

 این مجموعه پدیده ای برجسته وشگفت آور است که ازقابلیت های گردشگری پراهمیتی برخوردار است وازپدیده های بی مانند ارزش گذاری می شود .

 برم فیروز:

 درارتفاع 3500 متری از سطح دریا دریاچه ای وجود دارد که برم فیروز نام دارد .

 چشمه شش پیر :

 ازجاذبه های طبیعی شهرستان سپیدان است که حدود15 کیلومتری شهرستان سپیدان است وبه واسطه وجود امام زاده (ع) به این نام معروف است این تفرجگاه علاوه بر جذابیت چشم انداز طبیعی دارای وجهه ای مقدس در بین مردم منطقه می باشد .

 تنگ تیزاب:

 تنگ تیزاب ازتفرجگاههای طبیعی شهرستان سپیدان است که آب آن از کوههای سپیدان ویاسوج سرچشمه گرفته وگذرگاه یکی ازشعبه های رودخانه بشارمی باشد که درفاصله 20کیلومتری شمال غربی سپیدان واقع شده است .گونه های مختلف ماهیان بومی در این رودخانه دایمی آب شیرین دیده می شود .

 چله گاه :

ازدیگرتفریحگاه های طبیعی در5 کیلومتری شمال سپیدان که دارای پوشش گیاهی زیبا وچندین چشمه جوشان می باشد .

  شهرستان سپیدان با مرکزیت شهر اردکان در فا صله 75 کیلومتری شمال غرب مرکز استان فارس  ( شیراز) در سر شاخه 4 حوضه آبخیز زهره، کارون ، کر  و مهارلو با ارتفاع 2240 متر از سطح دریا واقع و بلندترین نقطه شهرستان قله برم فیروز با ارتفاع 3720 متر و پایین ترین نقطه 1590 متر مربوط به دشت بیضا می باشد . جمعیت شهرستان بر اساس آمار سرشماری سال 85 ( 90339 ) نفر که 68552 نفر آن جمعیت روستایی و 21787 نفر آن را جمعیت شهری تشکیل می دهد .

طول جغرافیایی                         51 درجه شرقی

عرض جغرافیایی                       30 درجه و 16 دقیقه شمالی

مساحت شهرستان                       2839 کیلو متر مربع

مساحت حوزه آبخیز                    3720  کیلو متر مربع

مساحت مراتع                            176000 هکتار

مساحت جنگلها                          64000 هکتار

این شهرستان از لحاظ تقسیمات کشوری دارای دو شهر ، 3 بخش و 8 دهستان (خفری ، کمهر، بانش بیضاء، کوشک هزار، سرناباد، شش پیر و همایجان) و 285 روستا و آبادی است و از شمال با استان کهگیلویه بویر احمد و شهرستان اقلید و از جنوب به شهرستان شیراز از شرق به مرودشت و از غرب به شهرستان ممسنی محدود می گردد. بخش عمده ای از این شهرستان کوهستانی و پوشیده از جنگل و دارای تابستانی معتدل و زمستانی سرد و پوشیده از برف که با توجه به موقعیت آب و هوایی آن از مناطق با اهمیت کشاورزی و دامداری دهستان فارس است . مسائل کشاورزی شهرستان توسط مدیریت جهاد کشاورزی و پنج مرکز ترویج و خدمات جهاد کشاورزی بیضا – بانش – همایجان- حومه و کمهر اداره و پیگیری میشود . شایان ذکر است که بخش همایجان و مرکز از نظر شرایط اقلیمی شباهت زیادی به یکدیگر داشته و پتانسیل ایجاد باغ در این بخشها بیشتر و در بخش بیضا اقلیمی متفاوت از این دو بخش داشته و بیشتر مستعد زراعت می باشد.

متوسط بارندگی در سپیدان  800 میلی متر همایجان 680 میلی متر کمهر 1050 متر و بیضا 300 میلی متر می باشد که بیش از 30 درصد بارندگی بخش مرکزی و مرکز شهرستان بصورت برف نازل می شود دوره یخبندان سالیانه شهرستان بین 90-60 روز متغیر است .

موضوع :
  • شهرستان
  • سپیدان